otrdiena, 2016. gada 1. novembris

Augi, kurus ievākt ziemai

Visi vācamie ziedi ir žāvējami, vislabāk caurvējā, taču to var darīt, arī izklājot avīzi mājās uz galda. Pēc augu sažāvēšanas tos liek papīra maisiņos. Ziemā tēja ir ne vien salda vasaras atmiņa, bet arī saaukstēšanās un gripas laika palīgs, kad ārsti iesaka dzert zāļu tējas, lai paplašinātu asinsvadus, veicinot asinsriti, ar silto dzērienu aizskalotu kakla sāpes izraisošus vīrusus un baktērijas, kā arī ar uzņemto šķidrumu attīrītu organismu.

Baltais un sarkanais āboliņš joprojām sastopams Latvijas pļavās. Balto āboliņu var izmantot klepus un temperatūras gadījumā, mierīgā atmosfērā baudītu baltā āboliņa tēju iesaka arī pret galvassāpēm un migrēnu. Sarkanais āboliņš tiek ieteikts jaunajām māmiņām, kā arī pret audzējiem. Tas palīdz attīrīt asinis un labi sagatavo organismu cīņām pret infekciju.

Pelašķis ir pazīstams kā izcils pretklepus līdzeklis.

Piparmētra, dr. Pakalna vārdiem, ir ārstniecības augs „relaksācijai, mentālai un fiziskai labsajūtai, novērš dažāda veida organisma diskomforta gadījumus, atvieglo depresiju, galvassāpes, menstruālās spazmas, nodrošina veselīgu miegu; palīdz imūnsistēmai, gremošanas sistēmas veselībai, veicina atkrēpošanu, izteikti mazina saaukstēšanās simptomus, nomāc sāpju sajūtu”.

Mežrozītes īpaši daudz sastopamas piejūras mežos. To augļi ir viegli vācami, vienīgi jāņem vērā, ka tie lēni žūst un ilgstoši mitrās nedēļās var arī sapelēt. Tāpēc reizēm augļus pavisam vieglā siltumā var nedaudz pažāvēt uz pannas. Mežrozīšu augļi satur daudz C vitamīna, tāpēc tie ir lielisks organisma stiprinātājs, veicina organisma aizsarga spējas vīrusu uzbrukuma laikā.

Bērnu kailās kājas vasarās bieži cieš no sasitumu radītiem nelieliem noberzumiem. Te līdzēs ceļmallapa. Savukārt regulāri uzziežot strutenes dzelteno sulu cietušajam ādas rajonam, var iznīcināt kārpas.