trešdiena, 2016. gada 27. aprīlis

Aizņemties vai slīgt nabadzībā

Mūsdienās aizņemšanās un dzīvošana uz kredīta vairs nav nekas neparasts. Ir situācijas, kad tā ir vienīgā iespēja, lai izkļūtu no sarežģītām situācijām. Tomēr neapdomīgajiem un tiem, kas nespēj izvērtēt savas patiesās iespējas, aizņemšanās tieši var būt sākums problēmām. Aizņemties iespējams no bankām, kredītiestādēm vai vienkārši draugiem un paziņām, taču pirms izšķirties par labu aizņēmumam vienmēr ir jāizvērtē tā nepieciešamība.

Visbiežāk aizņēmumi tiek izmantoti dažādiem pirkumiem. Bieži tas notiek impulsu iespaidā, neapdomājot cik viegli aizņēmumu būs atdot kā arī tāpēc, ka tiek uzskatīts, ka nav citu opciju. Pirms aizņemties katram sev būtu jāuzdod vismaz divi jautājumi:

  • Vai ir iespējams pagaidīt un atlikt pirkumu līdz to varēs atļauties bez aizņemšanās?
  • Vai ir kāds cits veids kā iegūt to, kas nepieciešams, piemēram, samainīt, nopirkt lietotu u.tml.

Aizņemoties internetā vai klātienē ir jāizvērtē cik spēsiet atmaksāt, uz cik ilgu laiku būs saistības un ko zaudēsiet, ja nespēsiet paņemto atdot. Ne mazāk svarīgi ir cik gala rezultātā pārmaksāsiet. Jo nav noslēpums, ka naudas aizdošana aizdevējiem ir peļņas veids un reizēm procentos samaksātā summa termiņa beigās ir nesamērīgi liela pret ieguvumu. Jārēķinās ar parāda pieaugumu un iespējamiem zaudējumiem, ja nespēsiet laikā atmaksāt. Soda procenti spēj iedzīt bezizejā.

Visas situācijas nav paredzamas. Un reizēm pat rūpīgi plānots aizņēmums izvēršas ne tā kā plānots. Tā nesenā ekonomiskā krīze daudzus iedzina izmisumā paņemto aizņēmumu dēļ. Daļa vainas jāuzņemas ne tikai tiem, kas aizņēmās nedomājot, bet arī aizdevējiem un valstij, kas pieļāva situāciju, ka paņemt aizņēmumu ir tikpat vienkārši kā nopirkt maizi. Neveiksmīgi paņemts aizņēmums var ietekmēt visu atlikušo dzīvi un lēmumus. Parāds nekur nepazūd, atdot nāksies jebkurā gadījumā, tomēr tas negatīvi ietekmē dzīves kvalitāti. Sliktas kredītvēstures dēļ vairs nevarēs paņemt jaunu aizņēmumu, iespējams zaudēt ieķīlāto īpašumu un ja nauda ņemta no draugiem, var zaudēt arī tos.

Lielākā kļūda ir jauna kredīta ņemšana, lai segtu iepriekšējo, jāsaprot, ka tā ir ķēdes reakcija.